28.10.13

Bir Militanın Portresi


Tina Modotti’nin her birinde farklı bir kadına baktığımı hissettiğim portrelerinin hiç değişmeyen yönü; Modotti’nin duru, dingin güzelliği. O güzelliği bir kaza olarak nitelendirse de Edward Weston da dahil pek çok erkeğin, Tina'ya çılgınlar gibi aşık olması şaşılacak bir şey değil. Güzel, romantik, çekici, hırçın, şaşkın bakışlarıyla etkili bir model Tina Modotti. Saçları mücadele edenlerinki gibi dağınık. Bunlardan Edward Weston’un 1921’de çektiği, eli heyecanını bastırmaya çalışır gibi göğsünde duran portresinde, gerçeğin ötesini arayan çocuksu gözleri şaşkın, sanki kendine yapılan suçlamalar karşısında duruyor ve onu şaşırtıyor gibi.

Ünlü portrelerin modeli Tina Modotti, bunların yanında portreyi yeniden tanımlamış oluşuyla belgesel fotoğraf için çok önemli bir fotoğrafçı. Fotoğrafı düşüncesini ifade için bir araç haline getirmiş ve hatta fotoğrafı militanlık uğruna ihmal etmiştir. Birçokları fotoğrafçının sadece olanı belgelemesi gerektiğini savunur. Fotoğrafçı onlara göre; fotoğrafı, düşüncesini ifade için araç haline getirmemelidir. Bu hayli yaygın bir görüştür. Fotoğrafçılığı sınırlamak istedikleri söylenebilir. Tina bu sınırları bilinçli ve dikkatli bir şekilde yıkan kadındır.

Politik belgesel fotoğrafa büyük katkı sağlayan, devrimci fotoğrafçı olarak anılan Tina Modotti’nin tüm fotoğraflarında hassasiyet ve estetik; yoksullar, çalışan insanlar, çalışan elleri (Hands washing, Hands holding tool, Hands of the Marionette Player) model alan fotoğraflarında duyarlılık; ideolojik, komünist natürmortun çok önemli örneklerinde (Mella’s Typewirter, Bandolier, Hammer Sickle) enternasyonal milliyetçilik görülür. Mella’s Typewirter bir militanın portresidir. Çünkü daktilo da, orak çekiç gibi, komünizmin göstergelerindendir ve onun devrimci sanatını ve bakışını göstermesi açısından tatmin edici bir göstergedir. Bu fotoğraflar Meksika’nın günlük hayatını en yalın, en çarpıcı biçimde belgelerken, Modotti’nin sağlam muhalif tarafının da belgeleridir.


Nadire Korkmaz
18.01.2010

Hiç yorum yok: