27.10.13

Mi hermano sueña con estudiar música

 Martin Weber, Kardeşim müzik okumayı hayal ediyor, 
Yavi, Arjantin

Magnum fotoğrafçılarının, dolayısıyla Cartier-Bresson’un tarzını hala aynı heyecanla sürdüren fotoğrafçılardan biri Arjantinli fotoğrafçı Martin Weber’in, Photographers’ Gallery’de açılan ‘A Map of American Dreams’ ( Latin Amerika Hayaller Haritası) adlı sergisi 25 Eylül-16 Kasım 2003 tarihlerinde sergilendi. Sergideki fotoğrafları derin okumalara yer bırakmayan net ve basit diliyle dikkat çekiyor. Sıradan olanın olağanüstülüğü…

1968 yılında Arjantin’de doğan Martin Weber, Buenos Aires Üniversitesi’nde ve New York Uluslararası Fotoğraf Merkezi’nde eğitim görmüştür. 1991’de başlayan bu seri; Arjantin, Peru, Küba, Nikaragua, San Diego ve Tijuana gibi çeşitli Latin Amerika ülkelerinde çekilmiş yüzden fazla fotoğraftan oluşuyor. Büyük format kamerayla çalışan Weber, fotoğraflarını renkli basından ayırmak için siyah beyaz çektiğini söylüyor. Weber, siyah beyaz fotoğraflarıyla Latin Amerika’daki hayalleri sunuyor. Fotoğraflarında, Latin Amerika’da yaşanan ekonomik krizin yarattığı sosyal ve politik çöküntüyle gelen yoksulluğun umutlarını görüyoruz. “Kaderimizi ancak içinde bulunduğumuz durumdan farklı bir durum hayal edebildiğimiz zaman değiştirebiliriz.” diyen Weber, insanlardan küçük kara bir tahtaya hayatta en çok sahip olmak istedikleri şeyi yazmalarını istedi.

Bu serideki fotoğraflardan birini gördüğümde bir süre ona hareketsiz baktım. Suratımdaki gülümsemeyi fark ettiğimde uykumdan sıçrayarak uyanmış gibiydim. Bir an aklımdan geçenler ve hissettiklerim zamandan çok hızlı ilerlemişti. İnsanlar arasındaki tüm ilişkiler, şeyler arasındaki ilişkilerce belirlenen bir hale geldi. İnsanlar gerçekliği algılayamaz ve artık araçsallaşan insanlar her şeyin öyle olması gerektiğine inanır. Ama bazı insanlar hariç. Bu fotoğraftaki çocuk müzik okumayı hayal ediyor. Bu çocuk içinde bulunduğu durumu kabullenmemiş ve ‘evet, böyle olması gerektiği için hayatım böyle, öyleyse şikayet etmek anlamsız’ diyip görevini yerine getirir gibi yaşamıyor. Çünkü çocuk, hayal ederek o hayata başkaldırıyor. Sistemin mekanik ilişkilerine karşı çıkıyor.


Nadire Korkmaz
18.05.2010


Hiç yorum yok: