26.10.13

Twitter

Twitter 2006 yılında Evan Williams, Jack Dorsey ve Biz Stone tarafından geliştirilmiştir. Twitter’ın ilk örneği San Francisco’da bir web şirketi olan Odeo çalışanları için kullanılmış ve daha sonra geliştirilerek tam sürümü sunulmuştur (Odabaşı vd., 2012: 93-95). “What is happening” (Ne/neler oluyor) sorusuna cevap vermek için tasarlanan Twitter’da standart cep telefonlarının izin verdiği limit olan 140 karaktere izin verilmektedir. (Cep telefonlarının mesajları 160 karakter ile sınırlıdır. Twitter, 20 karakteri kullanıcının adına, diğer 140 karakteri ise mesajlaşmaya ayırmaktadır) (Cömert, 2012: 15). Bu mesajlara “tweet” (ileti) adı verilmekte ve bunları, “followers” (takipçi) adı verilen diğer kullanıcılarla paylaşarak,
kitlesel ve kişiler arası iletişim kurabilmektedirler. Twitter üzerinden istenilen kişilerin iletilerini izlemek için “follow” (takip) isteği gönderilebilmekte ve bu takip karşılıklı olma zorunluluğu taşımamaktadır. Twitter üzerinde kullanıcılar, 140 karakter ile düşüncelerini, resim, video ve diledikleri sayfaların web adreslerini paylaşabilirler. Başka kullanıcılar da bu paylaşımlara yorumlarda bulunabilir ya da kendi ağlarındaki diğer bireylerin de görebilmesi için yeniden paylaşabilirler, buna “retweet” denmektedir. Kullanıcılar kendi ağlarını kurabilirler. Twitter, çok sayıda araç (mobil cihazlar, bilgisayarlar) tarafından desteklenmektedir (Odabaşı vd., 2012: 93-95).


Bir paylaşım alanı olarak Twitter kimi için ne yediğini-içtiğini duyurmak için bir araç, kimileri içinse kesinlikle daha fazlası haline gelmiştir. Ünlü birisiyle en kısa mesafe, tartışma meydanı, şöhret için bir fırsat, kolay yoldan muhaliflik, meşhur isimlerin deşifre oldukları yer, yeni magazin-dedikodu aracı gibi… Ve bugün yaklaşık 100 milyon kullanıcıya sahip olan Twitter, çıkış amacının çok ötesinde, bir “mikro-blogging” platformu olarak tüm dünyada hikaye üretmek için de kullanılmaktadır (Cömert, 2012: 15).

Nadire K.

Hiç yorum yok: